Zadzwoń: +48 530 350 503 Wyślij zapytanie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rodzaje osłon okiennych

Okna to ważne elementy wystroju wnętrz mieszkań i domów. Zapewniają pomieszczeniom odpowiednie doświetlenie, pozwalają na oglądanie widoków na zewnątrz, a także stanowią dodatkową dekorację. W wielu przypadkach mogą jednak wymagać zamocowania odpowiednich osłon okiennych. Właściwie dobrane osłony dają ochronę przed zbyt intensywnie świecącym słońcem, umożliwiając m.in. obniżenie temperatury we wnętrzu podczas intensywnych letnich upałów. Zabezpieczają nas również przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów z domów usytuowanych nieopodal. Co jednak równie ważne oferują nam także możliwość upiększenia aranżacji całego pomieszczenia. Sprawdźmy, jakie są rodzaje dostępnych osłon okiennych.

Rolety okienne

Jednymi z częściej stosowanych osłon okiennych są rolety. Dostępne są różne rodzaje i konstrukcje rolet. Mamy rolety materiałowe, które są nawijane na specjalny wałek i dzięki temu odsłaniają bądź zasłaniają okno. Rolety tego typu mogą być wyposażone w mocowane do ramy prowadnice, które przytrzymują materiał, gdy uchylimy okno. Stosuje się też specjalne kasety chroniące materiał rolet przed zabrudzeniem.

Innym rodzajem rolet są tzw. rolety rzymskie. Nie są on nawijane, a zwijane w kolejne fałdy. Tego rodzaju rozwiązanie jest bardziej dekoracyjne i nieco przypomina udrapowane tradycyjne zasłony. Ze względu na duży wybór różnych materiałów to rozwiązanie jest szczególnie często wybierane przez osoby, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie wnętrza.

Wśród różnych rodzajów rolet są także plisy. Materiał plis jest przymocowany do ramy okiennej za pomocą umieszczonych po obu stronach okna kompletów żyłek, które odgrywają rolę prowadnic. Dzięki nim materiał może być opuszczany i podnoszony oraz składany w małą, wąską harmonijkę. Ciekawą cechą plis jest to, że mogą być podnoszone i opuszczane niezależnie od dołu i od góry, można więc nimi zasłonić pas okna o dowolnej szerokości i w każdym jego miejscu.

Żaluzje okienne

Żaluzje to umieszczone jedna pod drugą cienkie listewki, które mogą być obrócone w ten sposób, że ustawiają się pionowo i zasłaniają powierzchnię okna. Całe żaluzje mogą być także ustawione w pozycji otwartej i wtedy listewki są ułożone poziomo, równolegle do siebie. W wielu modelach istnieje także możliwość podniesienie całej żaluzji do góry i całkowite odsłonięcie okna. Żaluzje są także produkowane jak tzw. verticale, w których rolę listewek pełnią zwisające pionowo paski materiału.

Zasłony i firanki

Wciąż chętnie są stosowane tradycyjne zasłony i firanki upinane na mocowanych do ścian karniszach. Dzięki wielkiemu bogactwu materiałów, wzorów, karniszy i służących do przypinania materiału żabek można dzięki nim udekorować każde wnętrze, szczególnie takie, które jest utrzymane w nieco bardziej tradycyjnym stylu.