Zadzwoń: +48 530 350 503 Wyślij zapytanie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Montaż rolet krok po kroku

Osłony okienne chronią wnętrze pomieszczenia przed zbytnim nasłonecznieniem oraz wzrokiem ciekawskich. Dobrze dobrane są także atrakcyjnym uzupełnieniem aranżacji wnętrza. Żeby jednak można było się cieszyć komfortem, jaki oferują, konieczne jest ich fachowe założenie. Montaż rolet okiennych nie jest trudny, wymaga jednak przestrzegania odpowiedniej kolejności poszczególnych czynności i starannego wykonania. Zobaczmy, w jaki sposób można zamontować rolety.

 

Rolety przykręcane i przyklejane

Sposób montażu rolet musi być dopasowany do ich rodzaju. Najczęściej spotykamy rolety naokienne umieszczone w kasetach, które są dodatkowo wyposażone w prowadnice. Tego typu rozwiązanie zabezpiecza materiał rolet przed osiadaniem kurzu wtedy, gdy nie są one zaciągnięte. Jest również nieco bardziej estetyczny, ponieważ osłona dobrana odpowiednio do koloru ramy okiennej nie rzuca się zbytnio w oczy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są też prowadnice. Dzięki nim roleta może być zaciągnięta również na oknie z opcją uchylania w pionie. Osłonki po obu stronach rolety utrzymują bowiem materiał w odpowiedniej pozycji.

 

Rolety naokienne są zwykle oferowane w wersji przykręcane lub przyklejanej. Roleta przyklejana ma najczęściej naniesioną taśmę dwustronną, zaś przykręcana jest wyposażona w zestaw potrzebnych wkrętów.

 

Zamocowanie rolety przyklejanej jest nieco prostsze. Zanim przystąpimy do pracy, powinniśmy zadbać o umycie i odtłuszczenie skrzydła okiennego w miejscach, gdzie będziemy mocować roletę. W przypadku rolety, w której zamontowana rolka z materiałem nie wystaje poza obrys obudowy, możliwy jest montaż całego mechanizmu nad szybą. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że kaseta nie będzie ograniczała ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Rolety, gdzie rolka wystaje, muszą być montowane w świetle szyby.

Kaseta z roletą powinna być przyklejona w odpowiednim miejscu: tuż nad szybą, lub w jej świetle. W tym celu powinniśmy zdjąć pasek zabezpieczającej folii i przyłożyć kasetę do okna w odpowiednim miejscu. Ważne jest, by była ona dobrze wyśrodkowana oraz wypoziomowana.

Ma to znaczenie, gdyż w przeciwnym razie materiał nie będzie się dobrze zwijał i może ocierać się o boczne prowadnice. Gdy zdecydujemy, że kaseta jest w prawidłowej pozycji, dociskamy ją do ramy i przez chwilę przytrzymujemy. Taśma dwustronna będzie utrzymywała kasetę we właściwej pozycji.

 

W przypadku montażu za pomocą wkrętów po umieszczeniu kasety we właściwej pozycji wkładamy pierwszy wkręt w otwór montażowy i dokręcamy go śrubokrętem. Następnie przykręcamy kasetę po drugiej stronie. Najczęściej kaseta jest mocowana przy pomocy przynajmniej dwóch wkrętów po każdej stronie, zdarza się jednak, że jest ich więcej.

 

Listwy przytrzymujące materiał zwykle są mocowane taśmą dwustronną także w roletach przykręcanych. Zanim przystąpimy do ich przyklejenia, dobrym pomysłem będzie opuszczenie materiału i sprawdzenie, w którym miejscy powinniśmy przykleić listwy tak, by dobrze trzymały materiał na całej długości.

Kolejnym krokiem będzie zwykle odklejenie kawałka taśmy zabezpieczającej warstwę kleju u góry listwy i dociśnięcie jej do ramy. Teraz, dbając o zachowanie pionu, stopniowo odklejamy kolejne kawałki zabezpieczenia i dociskamy listwę. Gdy przykleimy już całą, warto ją jeszcze raz przycisnąć do szyby, np. przejeżdżając po całości miękką szmatką. Z listwą po przeciwnej stronie postępujemy podobnie.

Po przyklejeniu listew musimy jeszcze zwykle założyć obciążnik łańcuszka do opuszczania rolety i założyć zaślepki na bokach kasety, które maskują wkręty. Najczęściej są one wciskane.