Zadzwoń: +48 530 350 503 Wyślij zapytanie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rolety czy żaluzje - co wybrać?

Decydując się na wybór konfekcji okiennej w postaci żaluzji czy też rolet, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, jest ich wygląd. Niezależnie od tego, na którą z tych dwóch opcji się zdecydujemy, to powinniśmy dostosować ich wygląd do danego pomieszczenia, ponieważ będzie to miało ogromny wpływ na odbiór estetyczny całej kompozycji. W kwestii ładnego wyglądu prym zdecydowanie wiodą rolety, ponieważ ich wybór jest naprawdę szeroki zarówno, jeżeli chodzi o kolorystykę jak i fason. Mamy tutaj między innymi możliwość zakupu rolet tradycyjnych, rzymskich, austriackich czy też tak zwanych rolet dzień/noc. Zatem rolety możemy w bardzo łatwy sposób dostosować do wystroju każdego wnętrza. Z kolei, jeżeli chodzi o żaluzje, to aluminiowe modele doskonale sprawdzą się w przypadku mieszkań lub domów utrzymanych w stylu minimalistycznym.

Natomiast, jeśli chcemy nadać naszemu wnętrzu nieco bardziej oryginalnego designu, to warto postawić na żaluzje imitujące drewno lub nawet skórę. W kontekście funkcjonalności należy pamiętać, że zarówno rolety, jak i żaluzje mają dwie podstawowe funkcje — zapewnienie nam prywatności i ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem. W przypadku rolet mamy możliwość zasłonięcia całego okna lub jego części przy pomocy odpornych na światło materiałów, zaś kwestię przedostawania się części światła słonecznego do pomieszczenia możemy rozwiązać poprzez zastosowanie wcześniej już wymienionych rolet dzień/noc. Żaluzje zaś oferują nam podobną funkcję poprzez obrócenie lamelek, dzięki czemu odpowiednia ilość światła dotrze do pomieszczenia bez konieczności odsłaniania całego okna.

Aspekt dotyczący konserwacji

Wybór pomiędzy roletami i żaluzjami jest ważny także ze względów estetycznych. Chodzi tutaj oczywiście o odpowiednią konserwację, a także utrzymanie tego elementu w czystości. W przypadku rolet nie mamy problemu z nadmiernym osadzaniem się kurzu, ponieważ ich producenci stosują materiały odporne na działanie tego czynnika. Co więcej, ich czyszczenie zwykle odbywa się w specjalnych punktach. Jeśli chodzi o żaluzje, to w tym przypadku kurz mocniej osiada, jednak istnieje możliwość jego łatwego zmycia za pomocą wody oraz szmatki. Jeśli mamy żaluzje drewnopodobne, to należy tutaj pamiętać o zastosowaniu specjalnych środków konserwujących w celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami.