Zadzwoń: +48 530 350 503 Wyślij zapytanie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Montaż rolet i żaluzji – metoda inwazyjna i bezinwazyjna

Nowoczesne rolety i żaluzje są obecne w wielu domach i firmach. Mają wiele zalet. Przede wszystkim świetnie chronią przed mocnym promieniowaniem słonecznym. Zmniejszają temperaturę w upalne dni. W nocy mogą doskonale zaciemniać pomieszczenie umożliwiając bardziej komfortowy sen. Żaluzje i rolety, jeżeli zostaną dobrze dobrane do pomieszczenia stanowią jego dekorację.

Aby osłony okienne dobrze pełniły swoją funkcję muszą być prawidłowo zamontowane. Tylko odpowiedni, fachowy montaż sprawi, że rolety i żaluzje będą łatwe w obsłudze (będzie się je w łatwy sposób opuszczało i zwijało), będą się prawidłowo otwierać, nie będą się zacinać i po rozłożeniu będą wyglądały estetycznie. Źle zamontowana roleta może po rozłożeniu odbiegać od pionu, co w najlepszym wypadku będzie wyglądało nieestetycznie. Nawet drobne odchylenia od pionu bardzo rzucają się w oczy. Warto, więc tego uniknąć.

Metoda inwazyjna czy bezinwazyjna? Którą wybrać?

Oferta rynkowa rolet i żaluzji jest bardzo szeroka. Do wyboru mamy wielu dobrych producentów rolet i żaluzji. W ofercie każdego dostawcy znajdziemy także dziesiątki a często setki propozycji. Istnieją dwie główne metody montażu rolet i żaluzji – metoda inwazyjna i bezinwazyjna.

Metoda inwazyjna

Montaż przy użyciu tej metody polega na przymocowaniu osłon okiennych na stałe do okna czy ściany. W tej metodzie najczęściej wiercone są otwory w ramie okiennej albo ścianie. Bezsprzeczną zaletą metody inwazyjnej jest pewny montaż. Roleta lub żaluzja będzie trwale osadzona w swoim docelowym miejscu i najczęściej jej demontaż będzie możliwy jedynie przez wykręcenie zaczepów. To daje nam pewność, że osłony okienne będą stabilnie ulokowane na swoim miejscu.

Jeżeli roleta montowana jest bezpośrednio do ramy okiennej to wadą metod inwazyjnych jest ich nieodwracalność. Po demontażu rolety wywiercone otwory pozostaną. Oczywiście często takie gotowe już punkty montażowe będzie można wykorzystać przy instalacji nowych osłon okiennych. Jeżeli rolety montujemy do ściany to powstałe otwory zawsze będzie można uzupełnić.

W przypadku metody inwazyjnej bardzo ważny jest fachowy montaż rolet. Jeżeli roleta zostanie zainstalowana niepoprawnie to istnieje bardzo duża szansa, że nie będzie się prawidłowo otwierać albo będzie się zacinać przy składaniu. To nie tylko utrudnia codzienne korzystanie z rolet, ale sprawia także, że znacznie skraca się czas życia danej rolety. Błędnie zamontowana roleta, może zużywać się znacznie szybciej.

Jeżeli roleta zostanie zamontowana krzywo (nie będzie idealnie w poziomie), to po rozwinięciu każdy milimetr nierówności będzie bardzo widoczny. Cały materiał może uciekać w jedną albo drugą stronę. Będzie to wyglądać bardzo nieestetycznie.

Z uwagi na fakt, że w przypadku metod inwazyjnych mamy bardzo małą możliwość niewidocznej korekty ustawienia rolet, montaż tych osłon okiennych musi być dobrze przemyślany i wykonany. Przydatne będzie tutaj doświadczenie i wiedza.

Metoda bezinwazyjna

Jeżeli zależy Ci na tym, aby w ścianie lub oknie nie wiercić żadnych otworów to na rynku dostępne są także rolety, które można zamontować bezinwazyjnie. Montaż takiej rolety jest stosunkowo prosty. Wystarczy nakleić na okno specjalne zaczepy albo użyć uchwytów, aby zaczepić roletę o brzeg okna. Tak zamocowaną roletę można bardzo szybko w razie potrzeby zdemontować (na przykład po to, aby ją solidnie wyczyścić). Rolety montowane metodą bezinwazyjną są dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na odwracalności montażu, (co może być ważne np. w zabytkowych pomieszczeniach). Metoda bezinwazyjna nie jest jednak pozbawiona wad. Przede wszystkim w ten sposób możemy montować tylko lekkie rolety na stosunkowo niewielkie okna. W przypadku dużych przeszkleń roleta może być zbyt ciężka, aby mogła utrzymać się na klejonych zaczepach. Ponadto taka roleta może spadać podczas użytkowania, co może być irytujące.

Jaką metodę montażu rolet wybrać?

Producenci tradycyjnych rolet materiałowych czy rolety w kasecie umożliwiają często montaż swoich produktów w sposób inwazyjny albo bezinwazyjny. Jeżeli zależy nam na możliwości szybkiego demontażu i okno nie jest duże, warto zastanowić się nad roletami montowanymi bezinwazyjnie. Jeżeli natomiast chcemy, aby roleta była zamontowana solidnie, aby nic nam nie spadało, nie przesuwało się, montaż inwazyjny będzie lepszym rozwiązaniem.

Profesjonalny montaż rolet Wrocław

Firma Ergomonterzy Wrocław to specjaliści z zakresu sprzedaży, serwisu i montażu wszelkich rolet. Jeżeli chcesz mieć pewność, że roleta zostanie zamontowana poprawnie, będzie idealnie pasować do ramy okiennej skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić. Zapraszamy serdecznie.